سنجش و ارزشیابی تحصیلی شهرستان فارسان

با سلام ... ورود شما را به این وبلاگ خوش آمد می گوییم ....

سنجش و ارزشیابی تحصیلی شهرستان فارسان

با سلام ... ورود شما را به این وبلاگ خوش آمد می گوییم ....

دوستان و همکاران گرامی ، با کلیک روی عنوان هر مطلب از وبلاگ ، وارد صفحه ارسال نظر می شوید. نظرات ، پیشنهادات ، انتقادات و تجربیات شما راهگشایی مناسب برای حل مشکلات موجود خواهد بود. لطفاً ما را در این مسیر یاری کنید.

طبقه بندی موضوعی
آخرین مطالب
پیوندها
۰۵ دی۱۰:۵۳

 

جهت جلوگیری از بروز هرگونه اشکالی لطفا قبل از ورود به این نگارش حتما از اطلاعات خود یک

نسخه پشتیبان 

تهیه نمایید .

 

بعد از نصب نگارش حتما بخش بروزآوری پایگاه واقع دربخش تسهیلات را اجرا نمایید.

 یکبار قبل ازبروزآوری پایگاه ویکبار بعداز بروزآوری پایگاه از اطلاعات خود ذخیره بگیرید.

 

راهنمای دریافت نگارش:

ابتدا فایل را دانلود کرده روی فایل حاصل کلیک راست نموده و با انتخاب گزینه Extract Here فایل را از حالت فشرده خارج کنید. سپس وارد برنامه DipsaliHelper.exe شده و در بخش بروز رسانی سیستم گزینه سوم را انتخاب و مسیر ذخیره سازی فایل نگارش را برای سیستم معرفی نمایید.

 

برای دریافت نگارش روی یکی از لینکهای زیر کلیک کنید.

در صورت قطع بودن یک سرور از سرور دیگر استفاده کنید.

 

 

لینک1: سرور عکس سرور

 

لینک2: سرور آپلود وب   

 

لینک3: سرور دی جی آپلود

 

لینک4: سرورuploadb   

 

موارد اصلاحیه در نگارش 3.1.0.0

   1394 /  10 / 0 1

در این نگارش اصلاحاتی بصورت زیر در سیستم صورت گرفته است :

الف – در  ورود به سیستم برای برخی سیستم های استانی در نگارش قبل مشکلی پیش آمده بود که برطرف گردید

ب –  برای پاسخ گویی به تقاضاهای صدور تاییدیه تحصیلی برای اتباع بیگانه مشکلی وجود داشت که بر طرف گردید

ج –  چاپ کارنامه فارغ التحصیلی بر مبنای کد دانش آموز و رشته – کد ملی و رشته و با انتخاب گروهی دانش آموزان در این نگارش گنجانده شده است .

د –  در چاپ فرم تاییدیه بصورت   PDF  برای برخی از دانش آموزان مشکلاتی وجود داشت که برطرف گردید

ه –  در برخی مناطق در چاپ فرم تاییدیه بصورت فایل PDF  بخاطر بروز مشکلاتی در نصب فونت نازنین مشکلاتی بروز کرده بود . در این نگارش  علاوه بر چاپ فرم با فونت نازنین که از زیبایی خاصی بهره مند است چاپ با یکی از فونت های استاندارد و اصلی ویندوز نیز گنجانده شده است تا آن مناطق در صورتی که نتوانستند مشکل فونت خود را حال کنند از نمونه دوم این فرم استفاده نمایند .

و –   در این نگارش نسخه جدیدی از سیستم جمع آوری سوابق کنکور مخصوص کار برای کنکور سال 95 گنجانده شده است.

در مورد این بخش از سیستم توضیحات زیر به عرض میرسد :

همانگونه  که مستحضر هستید امسال برای اولین بار قرار بر این شده است که سوابق تحصیلی مربوط به دروس نهایی مقطع پیش دانشگاهی نیز جهت استفاده به سازمان سنجش وزارت فرهنگ و آموزش عالی ارسال شود . پس امسال 2 دسته از اطلاعات باید جمع آوری و ویرایش و ارسال شوند : الف – دروس نهایی فارغ التحصیلان مقطع سه ساله متوسطه در رشته های نظری که در سال تحصیلی 1394– 1393فارغ التحصیل شده اند به بعد                 

ب : دروس نهایی مربوط به کلیه فارغ التحصیلان مقطع پیش دانشگاهی از سال تحصیلی 1391 - 1390 تا فارغ التحصیلان خردادماه سال تحصیلی  1395 – 1394 .

البته اصلاحات در سوابق مربوط به سنوات گذشته و یا ارسال اطلاعات جا افتاده از قبل هم همچنان در دستور کار سیستم خواهد بود .

تغییر دیگری که امسال رخ داده است حذف سیستم صدور تاییدیه تحصیلی تحت داس و جایگزینی آن با سیستم جدید تحت ویندوز بوده است . پس قاعدتا باید مبنای استخراج سوابق کنکور نیز به این سیستم منتقل شود . از طرف دیگر سامانه های عملیاتی ساهت و دیپکد نیز به علت اینکه برای اخذ و نگهداری سوابق یک دانش آموز در دو مقطع تحصیلی طراحی نشده بود و امکانی برای ذخیره دو دسته سابقه تحصیلی و به تایید رساندن هریک از آنها را نداشت در سال جاری پاسخ گو نبود . این تغییرات باعث شد تا عملا استفاده از سیستم ها و سامانه های کنکور مربوط به سنوات گذشته در سال جاری امکان پذیر نباشد و هم برای سیستم کنکور و هم برای سامانه های ساهت و دیپکد باید طراحی و بازنویسی مجددی صورت میگرفت .

از این رو سیستم جدید کنکور طراحی و ارائه شده است .

همانگونه که اشاره شد هدف از سیستم کنکور امسال جمع آوری و ویرایش سوابق فارغ التحصیلان سالی واحدی در سال 93 و هم چنین فارغ التحصیلان پیش دانشگاهی می باشد . از انجاکه این اطلاعات باید از سیستم صدور تاییدیه تحصیلی ویندوزی استخراج شوند و اغلب اطلاعات موجود در تاییدیه تحصیلی نیز از سیستم متمرکز منطقه ای دانا ارسال می گردند جهت سهولت کار تغییرات جدیدی در سیستم دانای منطقه ای اعمال گشته است .این تغییرات به شرح زیر است :

در گذشته شرط ارسال سوابق فارغ التحصیلان از سیستم  دانا به سیستم تاییدیه برای یک دانش آموز داشتن کد ملی معتبر بود .این مسئله در مورد برخی دانش آموزان که کد ملی معتبر نداشتند عملیات را با تاخیر مواجه می کرد .در آخرین نگارش سیستم دانا امکانی قرار داده شده است که در عملیات اعلام جهت فارغ التحصیلی در همان مرحله ابتدایی کار در مورد یک مدرسه و سال و دوره مورد بررسی سیستم لیست د انش آموزانی راکه فاقد کد ملی معتبر هستند را اعلام می کند و همان جا هم مستقیما اجازه میدهد تا کد ملی صحیح را کاربر وارد کرده و عملیات را ادامه دهد و یا در صورت لزوم این لیست ارائه شده را چاپ کند و به دنبال تهیه کد ملی معتبر این افراد برود .

در آخرین مرحله عملیات فارغ التحصیلی  یعنی ارسال سوابق به سیستم تاییدیه نیز مجددا سیستم گزارشی از دانش آموزان فاقد کد ملی معتبر را نمایش و امکان اصلاح خواهد داد . اما در نهایت اگر تا این لحظه مشکل کد ملی صحیح دانش آموزان حل نشده بود سیستم امکان ارسال اطلاعات فارع التحصیلان با همان کد ملی غلط و یا کد ملی خالی را میدهد . این دسته از سوابق در سیستم صدور تاییدیه تحصیلی پس از دریافت به دو دسته تقسیم می شوند دانش آموزان دارای کد ملی معتبر به پایگاه اصلی و دانش آموزان فاقد کد ملی معتبر به پایگاه موقت سیستم منتقل خواهند شد . دانش آموزانی که در پایگاه موقت قرار گرفته اند امکان صدور برگ تاییدیه تحصیلی برای آن ها وجود ندارد ولی سوابق تحصیلی آنها برای کنکور سال 95 استخراج  خواهند شد .

در استخراج سوابق تحصیلی مخصوص کنکور بخاطر داشتن امکان حفظ سوابق جمع آوری شده در سنوات گذشته و الحاق آنها به سوابق سال جاری مبنای استخراج اطلاعات هنوز هم بر اساس کد دانش آموزی خواهد بود  .

قبل از استخراج سوابق مخصوص کنکور بخاطر این که در ادامه کار با نقص و یا خطای اطلاعاتی مواجه نشویم در سیستم پیش بینی شده است که یک مجموعه عملیات مقدماتی جهت بررسی سوابق موجود در سیستم تاییدیه تحصیلی صورت پذیرد .

در زیر به توضیح تک تک بندهای عملیاتی مندرج در این بخش می پردازیم :

الف – تصحیح سال و دوره و مدرسه فارغ التحصیلی در فایل مشخصات دانش آموزان : در استخراج اطلاعات کنکور از سیستم تقاضا می شود که  فارغ التحصیلان رشته های نظری فارغ دالتحصیل سال 93 به بعد را استخراج کن این تقاضا با بررسی بر روی خلاصه اطلاعات تحصیلی هر داش آمورز که در رکورد مشخصات فردی او درج شده است قابل پاسخ گویی خواهد بود حال اگر به هر علت نقص و یا اشکالی در سال و دوره فارغ التحصیلی و یا مدرسه و یا رشته فارغ التحصیلی در مشخصات فردی در مورد یک دانش آموز وجود داشته باشد مطمئنا نتیجه بررسی ها دچار اشکال خواهد شد . این بند به جهت این در بخش بررسی سوابق گنجانده شده است که تا حد امکان این گونه از خطا ها را تشخیص و بصورت اتوماتیک مرتفع نماید

ب – گزارش دانش آموزان غیر مرتبط با منطقه سیستم :

در بررسی هایی که در تهیه سیستم کنکور بر روی اطلاعات چند منطقه نمونه صورت  گرفت  برخورد کردیم با مناطقی که در مجموعه اطلاعات سیستم تاییدیه تحصیلی آن ها اطلاعات دانش آموزان از مدارسی وجود دارد که اصلا متعلق به این منطقه نیستند . این دسته از سوابق در استخراج اطلاعات  برای کنکور اگر مراقبت نشوند مطمئنا کار کنکور در منطقه اصلی و صحیح این مدارس را به علت تداخل بی جای یک منطقه غیر مسئول دیگر با اشکال روبرو خواهند کرد .لذا در این بخش به جهت اطلاع از وجود چنین خطایی در سیستم این بررسی توسط بند حاضر انجام و خطاهای احتمالی گزارش داده خواهند شد .

ج – گزارش دانش آموزان متوسطه و پیش دانشگاهی که هیچ سابقه ای در سیستم ندارند :

این گزارش نشان میدهد که برای دسته از دانش آموزان اشکالی در سیستم رخ داده و سوابق تحصیلی آن افراد در سیستم وجود ندارد (منظور یعنی هیچ سابقه ای وجوند ندارد نه فقط سوابق مخصوص کنکور) مسئول منطقه با اطلاع از این نقیصه می تواند نسبت به دریافت مجدداطلات این دانش آموزان و رفع نقص آنها اقدام نماید . البته در بند بعدی راه حل مناسبی دیگری جهت کمک به حل بخشی از این مشکل ارائه خواهد شد .

د : تهیه فایل دروس منتقل نشده به سیستم صدور تاییدیه تحصیلی :

متاسفانه در بررسی های اطلاعاتی مشخص شد که در مورد برخی دانش آموزان برخی از دروس و نمرات آنها به سیستم صدور تاییدیه تحصیلی منتقل نشده است . مطمئنا در آینده این مسئله پیگیری و علت آن مشخص و سپس حل مشکل خواهد گردید و راهی مناسب برای رفع مشکلات موجود نیز ارائه خواهد گشت . اما فعلا ما بررسی خود را محدود میکنیم به دروس و نمراتی که در استخراج سوابق مخصوص کنکور دخالت خواهند داشت . این بند بررسی می کند که هر دانش آموز مشمول کنکور (فارغ التحصیل سال 93 به بعد یا فارغ التحصیل مقطع پیش دانشگاهی) در چه رشته ای دیپلم گرفته است .در این رشته چه درس هایی نهایی و مشمول کنکور هستند حال از این مجموعه دروس چه درس هایی در سوابق تحصیلی این دانش آموز در سیستم وجود دارند و چه درس هایی وجود ندارند .  سپس درس هایی راکه وجود ندارد برای این دانش آموز استخراج کرده ودر یک فایل مخصوص قرار داده و سپس به کاربر سیستم نمایش خواهد داد . تمام درس هایی که در این فایل قرار میگیرند حتما به معنی خطا نیستند چون همیشه شاهد بوده ایم که یک دانش آموز مشمول کنکور به دلایل مختلف و قانونی تعداد دروس مشمول کنکور او از 10 و یا 11 درس نهایی کمتر است و نقصی هم برای آن ها محسوب نمی شود. برای این دسته از دانش آموزان هم بقیه دروس آنها در این فایل درج شده است اما این به معنی خطایی برای انها نمی باشد. اما بالاخره تعدادی از این ها خطا هستند و باید اطلاعات آنها تکمیل شوند . در ضمن در این بند مشخصات  دانش آموزانی که در بند قبل ذکر شده که هیچ سابقه ای در سیستم ندارند هم دوباره بررسی و استخراج و به فایل ساخته شده اضافه می شوند (این ها ممکن است اصلا هیچ ربطی هم به کنکور نداشته باشند اما جهت کمک به رفع این خطای این دسته هم استخراج مجدد شده و در فایل قرار گرفته اند)

حال ما فایلی داریم با ذکر کد دنش آموزی و رشته و دروس منتقل نشده در سابقه تحصیلی آنها . جهت کمک به رفع مشکل این افراد سیستم محتوای این فایل را در یک فولدر از قبل مشخص شده در دستگاه کاربر بصورت یک فایل zip شده ذخیره میکند .

 بررسی و جستجو و جمع آوری این دسته از سوابق مفقود شده قاعدتا  در سیستم متمرکز دانای منطقه قابل انجام می باشد لذا باید این فایل را جهت بررسی به این سیستم  تحویل دهیم .

فایل آماده شده را در سیستم دانا در بخش عملیات فارغ التحصیلان بوسیله بند جدیدی با عنوان "گرفتن و بررسی فایل دروس مفقوده در سیستم صدور تاییدیه تحصیلی" دریافت می کنیم  . این بند پس از دریافت این فایل با بررسی محتوای آن  برای تک تک دانش آموزان ذکر شده در آن کارنامه فارغ التحصیلی تولید  و از روی محتوای کارنامه ها دوباره بسته کامل اطلاعاتی شامل کل سوابق تحصیلی این دانش آموزان مشابه آنچه که قبلا  در بند ارسال اطلاعات به سیستم صدور تاییدیه تحصیلی ساخته میشد را دوبار می سازد . سپس این سوابق مجددا استخراج شده را در فایلی zip  شده در همان فولدر محل قرار گرفتن فایل ارسالی از سیستم تاییدیه قرار میدهد .

سپس با داشتن این فایل دوباره به سیستم تاییدیه تحصیلی بر میگردیم  .

ه – دریافت سوابق دروس منتقل نشده ار سیستم دانا :

بوسیله این بند فایلی راکه در توضیحات قبلی  توسط سیستم دانا تولید کرده بودیم را در سیستم تاییدیه دریافت می کنیم این کار باعث می شود که سوابق مفقود شده تا حد امکان به سیستم تاییدیه برگردد .

                                *********************

بخش های مربوط به استخراج و نمایش و انتقال سوابق کنکور به سامانه های ساهت و دیپ کد سعی شده تا حتی الامکان مشابه با سیستم قبلی کنکور طراحی شود . لذا قاعدتا خیلی احتیاج به توضیحات ندارد .در صورت لزوم در نوشته های بعدی نکات مورد نیاز تذکر داده خواهد شد .

 

فایل تهیه شده از سیستم تاییدیه همانند گذشته میتواند در سامانه ساهت تغذیه شود و روش کار با گذشته تفاوتی نکرده است . در تمامی صفحاتی برای جستجو و یا نمایش اطلاعات موجود بوده فیلد مقطع تحصیلی نیز اضافه شده است  . برای بررسی و تایید و یا رد درخواست های واصله مسئول منطقه باید همانند اسناد مربوط به مقطع متوسطه اسناد اعتراضات مربوط به مقطع پیش دانشگاهی را نیز مورد بررسی قرار دهد. در سامانه دیپ کد نیز دانش آموز یک بار باید با انتخاب مقطع متوسطه سوابق مربوط به دیپلم متوسطه خود را مشاهده و تایید نماید و سپس با خروج از سیستم و ورود مجدد به آن با انتخاب مقطع پیش دانشگاهی برای بار دوم این بار سوابق مربوط به دوره پیش دانشگاهی را مشاهده و تایید نماید  . دانش آموز در صورت دارا بودن سابقه تحصیلی در دو مقطع باید هریک را بصورت مجزا مورد بررسی و تایید قرار دهد و تایید سوابق در یک مقطع منجر به تایید سابقه مقطع دیگری نخواهد شد .ممکن است سوابق یک دانش آموز دریکی از مقاطع تحصیلی در سامانه وجود داشته باشد ولی سابقه مربوط به همان دانش آموز در مقطع دیگر به سامانه ارسال نشده باشد و در این صورت دانش آموز باید با درج کد د انش آموزی  و رشته  و استان و منطقه  و سایر اقلام اطلاعاتی مربوطه به این سابقه از سیستم درخواست صدور یک سند رسیدگی با عنوان کارنامه یافت نشده داشته باشد .

تذکر  :

در این سامانه برای مقطع پیش دانشگاهی فقط فارغ التحصیلان سال تحصیلی 90 به بعد مورد بررسی قرار میگیرند و فارغ التحصیلان این مقطع مربوط به قبل از این سال نیاز به بررسی سوابق خود و یا اعتراض و تایید ندارند .

این دوره در  سامانه دیپکد برای هریک از مقاطع تحصیلی یک کد سوابق تحصیلی مجزا برای دانش آموزان صادر خواهد شد .

 

 

 

۰
غلامرضا لرستانی | ۰۵ دی ۹۴ ، ۱۰:۵۳

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی